Δεν τα κατάφερε η ΑΕΚ στο Ισραήλ

Φάση από το ματς Χολόν - ΑΕΚ
Η ΑΕΚ γνώρισε την ήττα με 77-71 από τη Χάποελ Χολόν στη "Holon Toto Arena" για την 5η αγωνιστική της κανονικής περιόδου του Champions League, υποχώρησε στο 3-2 (νίκες - ήττες), δεν κατάφερε να εξασφαλίζει μαθηματικά την πρόκριση, ενώ απέτυχε να υπερασπιστεί την διαφορά της νίκης της στον πρώτο αγώνα (τέσσερις πόντοι).

Ο Κιθ Λάνγκφορντ με 19 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ της "Βασίλισσας". Με σερί 5-0 ξεκίνησε τον αγώνα η ΑΕΚ. Οι γηπεδούχοι απάντησαν με δικό τους σερί( 7-0) και πέρασαν μπροστά στο σκορ στο 3ο λεπτό, με την ΑΕΚ να χάνει από το ματς τον Κατσίβελη εξαιτίας χτυπήματος στο δεξί γόνατο.

Ο Γιάνκοβιτς και ο Χρυσικόπουλος έδωσαν (με δίποντα) εκ νέου προβάδισμα στην ΑΕΚ (9-7). Με επιμέρους σκορ 11-10, η Χολόν μείωσε (19-18), με την ολοκλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου. Ο Ρογκαβόπουλος με τρίποντο έκανε το 21-18 και ο Μορέιρα με δύο βολές το 23-21. Με σερί 9-0 οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά (30-23).

Με επιμέρους σκορ 9-8, η ΑΕΚ μείωσε (38-32) στην ανάπαυλα του ημιχρόνου. Ο Μωραΐτης με δίποντο διαμόρφωσε το 38-34 και ο ίδιος με τρίποντο το 40-37. Ο Λάνγκφορντ με τέσσερις συνεχόμενους πόντους μείωσε (43-41). Με επιμέρους σκορ 12-12, η διαφορά παρέμεινε στο +2 (55-53) για την Χολόν στο φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου.

Ο Μορέιρα ισοφάρισε με δίποντο (55-55) και ο Λάνγκφορντ με τρεις βολές έδωσε προβάδισμα (58-55). Ο Λάνγκφορντ με ακόμα δύο πόντους έκανε το 62-60 και ο Λοτζέσκι με τρίποντο 67-65, στο 36'. Με σερί 12-0, η Χολόν πήρε προβάδισμα (77-67), στο 38'. Ο Λάνγκφορντ με δύο βολές μείωσε 77-69, 43 δεύτερα πριν το τέλος και ο ίδιος με δύο βολές ακόμη διαμόρφωσε το τελικό 77-71.

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 38-32, 55-53, 77-71.
Διαιτητές: Τσιουλίν (Ρουμανία), Γιλμάζ (Τουρκία), Κρέγιτς (Σλοβενία).

Χάποελ Χολόν (Δέδας): Γουόρκμαν 7, Τζόνσον 16 (2), Μπουρντιγιόν, Μπραντγουάιν, Πνίνι 5 (1), Ντε Ζέου 12 (2), ΜακΓκί 18 (1), Μάιλς 12 (4), Μισγκάβ 7 (1).

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Μορέιρα 9 (9 ριμπ.), Λάνγκφορντ 19, Ματσιούλις 6 (2), Γιάνκοβιτς 7, Κατσίβελης, Χρυσικόπουλος 2, Γκίκας 4 (4 ασ), Μωραϊτης 10 (2), Λοτζέσκι 6 (2 τρ. - 4 ασ - 3 ταπ.), Ρογκαβόπουλος 2, Κίνγκσλεϊ 6.